Interreg Alpine Space

NAPOVED SUŠE V ALPAH: KREPITEV PRIPRAVLJENOSTI ALP ZA SPOROČANJE S SUŠO IN SPODBUJANJE TRAJNOSTNEGA UPRAVLJANJA Z VODO.

PODPORA EVROPSKE UNIJE PREKO PROGRAMA INTERREG ALPSKI PROSTOR
Prednostna naloga - podnebno odporna in zelena alpska regija

NAMEN IN CILJ PROJEKTA:

Projekt naslavlja spodbujanje prilagajanja na podnebne spremembe in preprečevanje tveganj naravnih nesreč, odpornost, ob upoštevanju pristopov, ki temeljijo na ekosistemu.

A-DROP si prizadeva zagotoviti tako sistemsko orodje kot tudi nabor podatkov za upravljavce vodnih virov na ravni politike in operativne ravni, da bi se spopadli z naraščajočimi pogoji pomanjkanja vode, ki jih povzročajo podnebne spremembe. A-DROP odpira potencial za uporabnike (oskrba s pitno vodo, kmetijstvo, upravljanje hidroelektrarn, turizem) in odločevalce, da bi imeli koristi od najnovejših digitalnih tehnologij pri opazovanju Zemlje, podnebnem in hidrološkem modeliranju, s čimer zagotavlja orodja za olajšanje politik upravljanja z vodo, ki temeljijo na dokazih.


KRATEK POVZETEK PROJEKTA:

Podnebne spremembe v Alpah vse bolj vplivajo na regijo z naraščajočimi temperaturami in spremembami v klimatskih ekstremih, kot so sušni dogodki. Nasloviti vplive suše v Alpah je ključnega pomena zaradi pomembne vloge alpskih voda za namene pitja, proizvodnje hrane in energije ter visokega gospodarskega pomena in pritiska tako za zimski kot poletni turizem.

Cilj projekta A-DROP je izboljšati pripravljenost alpskih regij na sušo in spodbujati trajnostno rabo vode. Partnerji projekta, od raziskav do javnih uprav, si skupaj prizadevajo razvijati in izvajati inovativne rešitve za upravljanje vode.

Na podlagi prejšnjih projektov EU A-DROP stremi k dvema glavnima ciljema:

Razvoj inovativnega orodja za hidrološko napovedovanje suše, prilagojenega alpskim porečjem rek, ki dopolnjuje obstoječe instrumente, ki jih uporabljajo regionalne vodne oblasti, s končnim ciljem vzpostavitve panalpskega napovednega sistema.

Ustanovitev odprte, prostorsko skladne podatkovne zbirke, ki vključuje podatke o podnebnih in hidroloških spremenljivkah, indeksih suše in vplivih na neprecedenčni ravni podrobnosti, ki jih je mogoče integrirati v lokalne sisteme upravljanja z vodo.

 

V petih pilotnih projektih bodo odločevalci in deležniki v kmetijstvu, proizvodnji hidroelektrične energije in turizmu uporabili novo podatkovno zbirko in orodje za napovedovanje A-DROP v realnih scenarijih.

Poleg tega A-DROP izvaja regionalne simulacije podnebnih modelov, da oceni učinke podnebnih sprememb na suše, s čimer informira procese odločanja, olajšuje zmanjševanje tveganj, prilagoditvene poti in spodbuja spremembe vedenja med odločevalci in državljani.

Prilagojene informacije in usposabljanja bodo podprla prehodni proces na ravni politike in operativne ravni.

Vključitev opazovalcev in deležnikov iz makroregionalnih strategij (EUSALP) ter opazovalcev iz javnih uprav bo olajšala prenos izidov projekta A-DROP v sooblikovane smernice za politike upravljanja z vodo.

WP1: Od preteklosti do sedanjosti: Hidrološki izdelki visoke ločljivosti

WP2: Od bližnje do daljne prihodnosti: Napovedni sistemi

Wp3: A-DROP v realnem času: Avtomatizacija izdelkov


A-DROP PARTNERSTVO: 
• Eurac Research (LP)
• Slovene Chamber of 
Agriculture and Forestry - Institute of Agriculture and Forestry Maribor
• Abest-Horizon
• GeoSphere Austria
• Ludwig-Maximilians - Universität Munich
• Civil Protection Department and Fire Fighters of Aosta Valley
• CIMA Research Foundation
• National Institute for Agriculture
• Food and the Environment - INRAE
• Technical University of Munich
• Technical University of Vienna
• University of Ljubljana

Vaš brskalnik je zastarel!

Za boljšo uporabniško izkušnjo uporabite enega izmed spodaj naštetih brskalnikov.